Корисна інформація, Поради, рекомендації

Відновіть можливість насолоджуватися запахами

У цій статті ми досліджуємо як відновіти можливість насолоджуватися запахами за допомогою «тренування нюху», природну терапію, яка допомагає людям відновити нюх.

Запахи мають ту особливість, що навіюють спогади про минуле з його звуками і ароматами, незрівнянними з тими, що тебе оточують в теперішньому часі.

Лаура Есківель
Шоколад на крутому окропі

🔷Пахкі речовини, дезодоранти, – це величезне і на диво різноманітне сімейство хімічних сполук. Кожне з них має неповторну індивідуальність. Кожне цікаво та захоплююче, як і весь світ навколишніх людини запахів. Скільки смаку вони надають нашому життю!

Навіть у найдавніших цивілізаціях, таких як давньоєгипетська, можна знайти сліди ароматичних субстанцій, за допомогою яких люди робили себе приємнішими і привабливішими один для одного і маскували неприємні запахи.

Ми не спілкуємося один з одним мовою запахів, хоч і сприймаємо навколишні аромати як істотну частину загальної картини світу. Саме нюх допомагає нам визначати якість їжі, і це одне з найважливіших завдань, що виконує для нас ніс.

Насправді багатством і різноманітністю смаків наша їжа зобов’язана переважно запахам. Досить лише небагатьом летючим молекулам проникнути в ніс і простимулювати рецептори, щоб людина відчула різницю між стравою, яку приготував гарний кухар, і продуктом фастфуду, між зрілим вином та простим столовим.

Говорячи про органолептичні властивості їжі, ми часто користуємося терміном «смак», хоча насправді це комплексне відчуття, що включає і нюхові елементи. Коли їжа потрапляє в рот, на язику миттєво прокидаються смакові рецептори; вони і посилають у мозок сигнали, які було б правильно називати відчуттям смаку. Однак у той же час і завдяки тому ж самому пережовуванню вивільняється і безліч летючих компонентів; через отвір в піднебінні вони добираються до нюхової слизової оболонки, розташованої у верхній частині носа, і вступають у контакт з ольфакторними рецепторами.

Саме завдяки цим летючим хімічним сполукам ми й сприймаємо все багатство та різноманітність харчових запахів. За допомогою слів «смак» та «аромат» ми описуємо складний чуттєвий досвід, що виникає при смакуванні їжі. Крім нюхових і смакових складових в них присутні ще й тактильні (м’якість шоколаду, що тане, хрусткість чіпсів, розсипчастість печива), температурні та інші. Саме запахи, що потрапляють у ніс через піднебіння, здебільшого відповідають за різноманітність і варіативність нашого сприйняття їжі.

Сильний, всепроникний аромат кави, що смажиться, сильний запах засобу після гоління від чоловіка, що сидить навпроти, в автобусі…– це вплив молекул, що плавають у повітрі: вони пробираються до нас у ніздрі та вступають у взаємодію з нервовими закінченнями– крихітними анатомічними структурами, завдання яких за частки секунди виявити подразник, визначити його та повідомити про нього мозку.

Втім, молекули лише один бік комплексного процесу, результатом якого стає запах.

Запахи – це фізичні відчуття, а не просто хімічні формули. Аромат народжується коли молекули вступають у взаємодію з носом; його б просто не виникло, якби в нас не було носу.

☝️ з книги  Обоняние. Увлекательное погружение в науку о запахах 

Автор книги – Паоло Пелосі

Пройшло більше року з того часу, як COVID-19 був оголошений пандемією, і життя, яке ми знаємо, повністю змінилося. На жаль, для багатьох людей, які заразилися SARS-CoV-2 (вірусом, що викликає COVID-19), є ще щось, що не повернулося до норми – їх здатність сприймати запахи!

Одним із особливих симптомів захворювання SARS-CoV-2, COVID-19, є часткова втрата нормального функціонування органів чуття, тобто сприйняття і відмінність того чи іншого запаху і смаку.

Цей симптом може бути руйнівним, оскільки запах нерозривно пов’язаний зі смаком, задоволенням від їжі, апетитом, пам’яттю та емоціями.

Крім фізичних проблем, емоційний ефект за відсутності або слабкості нюху не менш важкий:
☝️опускаються руки, почуваєтеся втрачено;

☝️здається, що не живеш повноцінним життям;
☝️є відчуття, що “втратив частину себе”, частину ідентичності;
☝️починаються проблеми зі сном, з’являється роздратування та зміна настрою.

Гіпосмія – це зниження функції нюху. Людина перестає яскраво відчувати аромати (вони сприймаються приглушеними). В одних випадках це транзиторний стан, який закінчується одужанням, а в інших – перехідний етап на шляху до аносмії (повної втрати нюху).

Аносмія – втрата нюху. Зазвичай мається на увазі повна втрата нюху, але частіше зустрічається часткова (виборча) аносмія на деякі речовини.

Дослідження показали, що люди з аносмією рідше отримують задоволення від їжі та мають більш високий ризик розвитку депресії та занепокоєння. Крім того, для безпеки потрібен гострий нюх; без нього ви можете втратити витік газу, пожежу і найпростіше оцінити їжу на їстівність, зрозуміти свіжа вона чи ні, хочеться вам той чи інший продукт чи ні.

🌿Що таке тренування нюху?

Однією з методик лікування, якою десятиліттями користуються пацієнти з поствірусною аносмією чи гіпосмією, є тренування нюху. Досі не існувало методів лікування агевзії, порівнянних із навчанням нюху, які можна було б назвати «тренуванням смаку». Для тренування нюху ідеально підходять ефірні олії – натуральні екстракти рослин. Вони мають потужний стимулюючий аромат і, як правило, мають один домінуючий запах, на відміну від парфумів, які мають різні комбінації ароматів. Найчастіше використовувалися ефірні олії троянди, лимона, евкаліпта та кориці, хоча є й інші варіанти, наприклад олія майорану або лемонграсу. Зовсім недавно дослідження показали, що багато хімічних складових ефірних олій володіють біологічно активними властивостями; наприклад, пригнічення нейропатичного болю та запалення, противірусні ефекти, анксіолітичні ефекти та посилення регенерації за рахунок збільшення реепітелізації шкірних ран за рахунок проліферації та міграції клітин. Цей метод включає свідоме вдихання декількох знайомих запахів двічі на день, щоб стимулювати одужання, корисний для людей із тривалою втратою запаху через COVID-19. Дослідження показують, що він посилює зв’язок між нюховими нервами та мозком.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/lary.24340

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/lary.25245

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/lary.20101

https://www.bbc.com/news/av/science-environment-46386497

❗Поствірусна аносмія та її ознаки

Повірусна нюхова дисфункція (ПНД) визначається наслідками нюхових порушень внаслідок вірусної інфекції верхніх дихальних шляхів. Пацієнти з гострими респіраторними інфекціями верхніх дихальних шляхів знають про симптоми риніту, такі як закладеність носа, виділення з носа, чхання, а також часто помічають втрату нюху. У більшості випадків втрата нюху є результатом проблеми з потоком повітря в нюховый щілины через набряк слизової оболонки та збільшення виділень з носа. Пацієнт одужує зі зникненням симптомів риніту. Однак у невеликої кількості пацієнтів порушення нюху зберігається навіть після зникнення симптомів риніту.

Найчастіше зустрічається у жінок середнього та старшого віку, середній вік пацієнтів – 50 років. Причина такої високої захворюваності у жінок наразі невідома.

Пацієнти часто не звертаються за медичною консультацією відразу після того, як помічають порушення нюху, вважаючи, що він згодом покращиться. Отже, між початком інфекції верхніх дихальних шляхів та відвідуванням клініки існує тимчасовий розрив у кілька тижнів або місяців, і часто немає жодних передумов для відхилення від норми у місцевих ендоскопічних результатах у порожнині носа чи візуальному огляді придаткових пазух носа під час візиту. Значить, історія втрати нюху після інфекції верхніх дихальних шляхів має першорядне значення для правильної діагностики цього захворювання.

Останнім часом часто зустрічається дисфункція нюхової системи, яка називається паросмією – це спотворене сприйняття запахів. Такі порушення дуже індивідуальні. А також фантосмія (нюхові галюцинації). Суть цього явища в тому, що людина починає відчувати запахи та смаки, яких взагалі немає. Зустрічаються пацієнти, які після хвороби постійно відчувають запах риби навколо себе, причому досить тривалий час. Це викликає роздратування, особливо у тих, хто не любить риби. Буває, що людина їсть солодке, а воно здається кислим чи солоним. Просто люди відчувають якісь неприємні запахи, які не можуть пояснити, і вони викликають постійний дискомфорт. Трапляються скарги на постійне відчуття якогось сильного запаху за умови відсутності поблизу його джерела. Людина може відчувати запах цибулі в кімнаті, в якій немає цього овоча, або здаватиметься, що цибульний запах походить від усіх оточуючих.

Симптомом паросмії може бути повна несприйнятливість до одних ароматів (наприклад, запаху диму) та гіперчутливість до інших (запаху риби, часнику). Ще одним цікавим варіантом спотворення нюху є гіпертрофоване сприйняття неіснуючого відтінку запаху від конкретних продуктів. Найчастіше пацієнти скаржаться на суб’єктивне відчуття аромату білкових продуктів (м’яса, риби, молока тощо). Наприклад, наявність цих продуктів поблизу (або їх приготування) супроводжується неприємним відчуттям запаху гнилі, прокислих продуктів та інше. Це змушує людину, а іноді і всю її сім’ю, відмовитися від приготування та вживання деяких видів їжі.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8396277/

Верхні дихальні шляхи, як основні ворота для SARS-CoV-2

Розрізняють верхні та нижні дихальні (повітропровідні) шляхи. Символічний перехід верхніх дихальних шляхів у нижні здійснюється у місці перетину травної та дихальної систем у верхній частині гортані.

Система верхніх дихальних шляхів складається з  порожнини носа (лат. cavitas nasi), носоглотки (лат. nasopharynx) та ротоглотки (лат. mesopharynx). Система нижніх дихальних шляхів складається з гортані (лат. larynx), трахеї (др.-грецьк. τραχεῖα (ἀρτηρία)), бронхів (лат. bronchi), бронхіол, альвеол.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%8B%D1%85%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%B0

Було виявлено, що вірусне навантаження SARS-CoV-2 високе у верхніх дихальних шляхах, особливо в носі та носоглотці, тоді як вірусне навантаження SARS-CoV, яке виникло у провінції Гуандун, Китай, у 2002 році, було високим у нижніх дихальних шляхах. Як і у випадку з носовою порожниною, в цілому вважається, що горлянка і глотка є місцями, де вірус може легко зв’язуватися.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8396277/

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2196-x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8396277/

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8F%D0%B6%D1%91%D0%BB%D1%8B%D0%B9_%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D1%8B%D0%B9_%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC

https://virusjour.elpub.ru/jour/article/view/280?locale=ru_RU

Існує кілька можливих причин аносмії, спричиненої COVID-19. 

Одна з них – це пошкодження морфології нюхового епітелію, де розташовані нюхові сенсорні нейрони.

Друга – це ушкодження морфології нюхової цибулини, що ускладнює передачу сигналу до мозку.

Третя – запальна імунна відповідь, яка може послабити нюхову систему.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8396277/

Тренировка обоняния с использованием эфирных масел:

Эту научно обоснованную практику легко и безопасно выполнять, не выходя из дома. Вам понадобится четыре эфирных масла, представляющих каждый из следующих ароматов: цветочный, фруктовый, пряный и травяной. Вам также понадобятся ватные диски.

Крок 1: Нанесіть 2-3 краплі олії на ватяний диск і дайте аромату розвинутися протягом хвилини.

Крок 2: Піднесіть подушечку до носа та вдихайте аромат протягом 20 секунд серією коротких вдихів. Роблячи це, візуалізуйте та пробуджуйте спогади про аромат. Наприклад, якщо ви використовуєте олію м’яти перцевої, занурюйтесь в пам’ять про зубну пасту, чашку м’ятного чаю або жувальну гумку з м’ятою.

Або уявіть чудову каву з корицею, яку ви пили, прогулюючись набережною… А можливо і фотосесію в лавандовому полі або аромат улюблених троянд…

Крок 3. Зробіть 30-секундну паузу.

Крок 4: Повторюйте кроки 1-3, доки не використаєте всі чотири олії.

Робіть це двічі на день протягом щонайменше 3 місяців або до тих пір, поки ваш нюх не повернеться в норму. Важливо виконувати цей точний процес щодня!

Також рекомендується змінювати аромат кожні дванадцять тижнів. Дослідження, проведене у 2015 році, показало, що ті, хто змінив запахи через три місяці після тренування нюху, показали кращі результати, ніж ті, хто використовував ті самі запахи.

Скільки часу потрібно, щоб нюх повернувся?

Тренування нюху – не швидке вирішення проблеми; 🤷‍♀️  не засмучуйтесь, якщо ви нічого не відчуєте через день, тиждень або навіть місяць. Продовжуйте робити! Фахівці рекомендують займатися тренуваннями нюху щодня протягом трьох-чотирьох місяців або до повного відновлення нюху.

Хороша ідея – заповнювати щоденник, щоб відслідковувати свої успіхи, допомагати помічати позитивні зміни та зберігати мотивацію.

Бережіть себе та своїх близьких, якщо ви або хтось із ваших знайомих страждаєте від тривалих симптомів, поділіться цією статтею, щоб допомогти іншим.

З любов’ю Nefertiti 🤗

З іншими дослідженнями про проблему відновлення нюху після COVID-19 також можна ознайомитися:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7386529.1/

https://academic.oup.com/chemse/article/45/9/865/5912953

https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(21)00031-X/fulltext

https://academic.oup.com/chemse/article/39/8/711/2908178

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joim.13209

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/lary.27045

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *